Kraków, na dzień: 13.11.2024 r.
takson | stężenie | prognoza |
---|
Komunikat opracowany przez Krakowską Stację Monitoringu Aerobiologicznego przy Zakładzie Alergologii Klinicznej i Środowiskowej UJCM.
stężenie | |
---|---|
niskie | średnie |
wysokie | bardzo wysokie |
Kraków, na dzień: 13.11.2024 r.
takson | stężenie | prognoza |
---|
Komunikat opracowany przez Krakowską Stację Monitoringu Aerobiologicznego przy Zakładzie Alergologii Klinicznej i Środowiskowej UJCM.
stężenie | |
---|---|
niskie | średnie |
wysokie | bardzo wysokie |
Kuder K.J., Michalik I., Kieć-Kononowicz K., Kolb P.
Współczesne poszukiwania nowych ligandów GPCR opierają się w dużej mierze na dokowaniu nowo zaprojektowanych związków chemicznych oraz wirtualnych bibliotek do struktur krystalicznych i modeli homologii białek. Jednak dokładna identyfikacja trafień i przewidywanie ich profilu selektywności pozostaje wciąż wyzwaniem. Opisany tutaj system klasyfikacji może znaleźć zastosowanie w poszukiwaniu związków zarówno selektywnych, jak też zaprojektowanych do działania na więcej niż jeden cel biologiczny. System ten, pomimo swojej prostoty pomaga uprościć złożone systemy porównawcze do pojedynczych liczb i wartości granicznych dla klasyfikatorów.
Siwek M., Woroń J., Gorostowicz A., Wordliczek J.
Z uwagi na częste współwystępowanie chorób psychicznych takich jak choroba afektywna dwubiegunowa i schizofrenia ze schorzeniami układu krążenia, stosowanie politerapii z użyciem leków przeciwpsychotycznych (LPP) oraz kardiologicznych jest zjawiskiem częstym. Polifarmakoterapia zwiększa natomiast ryzyko potencjalnych szkodliwych interakcji międzylekowych. W artykule przedstawiono wyniki analizy danych pochodzących z materiału Uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków Zakładu Farmakologii Klinicznej UJ CM w Krakowie. Opisano 52 przypadki interakcji LPP z lekami kardiologicznymi, z uwzględnieniem danych klinicznych, konsekwencji zajścia danej interakcji oraz jej prawdopodobnego mechanizmu. Przedstawione w artykule przypadki interakcji dotyczyły beta-blokerów, blokerów kanałów wapniowych, statyn i innych (amiodaron, dabigatran, doksazosyna, flekainid, iwabrandyna, klonidyna, losartan, propafenon).
Kuder K.J., Załuski M.,Schabikowski J., Latacz G., Olejarz-Maciej A., Jaśko P.,Brockmann A., Müller C.E., Kieć-Kononowicz K.
Poszukując nowych leków, przeciwieństwie do klasycznego paradygmatu „jeden cel – jeden lek”, coraz częściej stosuje się strategię ligandów ukierunkowanych na wiele celów (MTDL). Jedną z proponowanych strategii wielu celów w leczeniu choroby Parkinsona jest połączenie blokady receptorów adenozynowych A2A z hamowaniem oksydazy monoaminowej B (MAO-B).W ramach niniejszego badania, w oparciu o nasze poprzednie wyniki, opracowano nowe pochodne purynodionu jako ligandy dwukierunkowe. Jeden z nich: związek 13e (numeracja wg. publikacji) okazał się silnym ligandem o podwójnym działaniu. Parametry ADMET zostały oszacowane in vitro, a analizę zależności struktura-aktywność uzupełniono badaniami dokowania molekularnego opartymi na wcześniej opublikowanych strukturach rentgenowskich docelowych białek.
Tkacz K., Rolski F., Czepiel M., Działo E., Siedlar M., Eriksson U., Kania G., Błyszczuk P.
Kinazy ROCK biorą istotny udział w rozwoju różnych niezapalnych chorób serca. W tej pracy przy użyciu myszy Rock1+/- oraz Rock2+/- zbadaliśmy wpływ kinaz ROCK na rozwój zapalenia mięśnia sercowego oraz na rozwój pozapalnego włóknienia w modelu autoimmunizacyjnego zapalenia mięśnia sercowego. Nasze badania wykazały, że kinaza ROCK1 w odpowiedzi na stymulację cytokiną TGF-β bierze udział w aktywacji ścieżek sygnałowych zależnych od białek Smad oraz kinaz Erk, a także reguluje ekspresję niektórych czynników profibrotycznych. Jednakże, zarówno myszy Rock1+/- jak i Rock2+/- rozwijają stan zapalny oraz zwłóknienie w stopniu podobnym do myszy dzikich. Podsumowując, w przeciwieństwie do znaczącej profibrotycznej roli kinaz ROCK w modelach niezapalnych, ich rola w pozapalnym włóknieniu mięśnia sercowego nie jest kluczowa.
Barczyński M., Stopa-Barczyńska M., Wojtczak B., Czarniecka A., Konturek A.
Celem naszego prospektywnego badania przeprowadzonego w grupie 50 chorych była ocena przydatności systemu S-DetectTM (Samsung Medical, Korea) w zautomatyzowanej ocenie ryzyka złośliwości guzów tarczycy w badaniu USG wykonywanym na etapie kwalifikacji do operacji przez chirurgów z różnym stopniem doświadczenia w obrazowaniu tarczycy. Czułość i wartość predykcyjna wyniku ujemnego systemu S-DetectTM były podobne jak w przypadku eksperta, ale swoistość i wartość predykcyjna wyniku dodatniego były istotnie niższe, choć wyraźnie lepsze niż ocena obserwatora z podstawowymi umiejętnościami w obrazowaniu tarczycy.
Stopa M., Łobacz M., Niemczyk M., Rudowska K., Radko A., Mikunda A., Czarnecka D., Olszanecka A.
Celem randomizowanego badania z podwójnie ślepą próbą była ocena wpływu jednorazowego spożycia napoju energetyzującego na wybrane parametry funkcji układu sercowo-naczyniowego u zdrowych młodych osób (18-30 lat, n=18). U wszystkich uczestników przed i po wypiciu napoju (dwa spotkania, losowa kolejność spożywania napojów) wykonano w takich samych interwałach czasowych: pomiar ciśnienia tętniczego krwi, analizę prędkości fali tętna, badanie EKG oraz badanie echokardiograficzne. Wykazaliśmy, że spożycie napoju energetyzującego powodowało istotny wzrost ciśnienia tętniczego krwi w porównaniu do placebo (skurczowe 5,7 vs -0,33 mmHg, p=0,03; rozkurczowe 4.78 vs -1.56 mmHg,p=0,03).
Panczyk M., Iwanow L., Gaworska-Krzemińska A., Grochans E., Kózka M., Kulik H., Lewko J., Marcysiak M., Młynarska K., Nowak-Starz G., Uchmanowicz I., Ramos-Morcillo A.J., Ruzafa-Martínez M., Gotlib J.
Ukształtowanie postaw studentów pielęgniarstwa, a także przekazanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do korzystania z dowodów naukowych w przyszłej pracy zawodowej jest konieczne już na wczesnym etapie edukacji. W Polsce brak odpowiednich narzędzi do oceny skuteczności kształcenia studentów w zakresie EBP.
Celem badań była adaptacja językowa i kulturowa EBP-COQ do warunków polskich wraz z oceną jego wiarygodności i trafności. Kwestionariusz obejmuje 25 pozycji pogrupowanych w trzy kategorie: postawa, wiedza i umiejętności. Badania miały charakter ogólnopolski wieloośrodkowy, którym objęto 1636 studentów kierunku pielęgniarstwo.
Analiza psychometryczna polskiej wersji EBP-COQ wykazała dobrą spójność wewnętrzną, porównywalną z hiszpańską oryginalną wersją. Rzetelność dla całego kwestionariusza wyniosła 0,856 alfa Cronbacha.
Dubas-Jakóbczyk K., Kocot E., Kozieł A.
Celem ogólnym badania była ocena sytuacji finansowej szpitali publicznych w Polsce w roku 2018. Cele szczegółowe objęły: porównanie wybranych wskaźników finansowych pomiędzy szpitalami w zależności od organu tworzącego (szpitale powiatowe; wojewódzkie; ministerialne; uczelniane) oraz formy organizacyjno-prawnej (samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej – SPZOZy; instytuty badawcze; spółki z całościowym i/lub większościowym udziałem podmiotu publicznego). Badaniem objęto łącznie 805 szpitali, a źródło danych stanowił formularz statystyczny MZ-03.
Swierz M.J., Storman D.,Riemsma R.P., Wolff R., Mitus J.W., Pedziwiatr M., Kleijnen J.,
Bala M.M.
Celem przeglądu systematycznego była ocena skuteczności stosowania przezcewnikowej (chemo)embolizacji tętniczej (TA(C)E) w leczeniu przerzutów nowotworu dowolnego pochodzenia do wątroby. Włączyliśmy jedno badanie kliniczne z randomizacją porównujące TAE oraz TACE z brakiem interwencji lub placebo. Analizy nie wykazały różnic w zakresie ryzyka zgonu. Miejscowe wznowy odnotowano u 10 uczestników, bez podania informacji w których grupach. Jakość danych naukowych była bardzo niska. Przeszukanie baz danych odbyło się 20.12.2019 r.
Dziewięcka E., Totoń-Żurańska J., Wołkow P., Kołton-Wróż M., Pitera E., Wiśniowska-Śmiałek S., Khachatryan L., Karabinowska A., Szymonowicz M., Podolec P., Rubiś P.
Kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM) to główna przyczyna niewydolności serca u młodych dorosłych, w której dochodzi do niekorzystnego remodelingu lewej komory (LV).U 30-50% pacjentów występuje odwrotny korzystny proces: odwrotny remodeling LV (LVRR). Jest on kluczowym czynnikiem prognostycznym w DCM. Polega na poprawie kurczliwości i zmniejszeniu wielkości LV.
Wiadomo, że na proces remodelingu LV ma wpływ poziom włóknienia miokardium, który jest regulowany przez niektóre z mikrona (miR).Nie jest znana jednak rola miR w LVRR.
Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdziliśmy, że spośród badanych miR, jedynie poziom tkankowego miR-133a różnił grupę pacjentów z obecnym procesem LVRR i bez LVRR. Był on istotnie wyższy w grupie z LVRR i okazał się być niezależnym czynnikiem predykcyjnym wystąpienia LVRR. Oznacza to, że w przyszłości jego stężenie mogłoby posłużyć do określenia szansy wystąpienia LVRR, co może zmienić podejście terapeutyczne u wielu chorych z DCM.
Piasecki J., Dranseika V.
Badania naukowe, których celem jest poprawa jakości i efektywności służby zdrowia związane są
z ryzykiem dla szpitali i ich pracowników. Dotychczasowe zalecenia etyczne dotyczące organizacji badań nie brały pod uwagę takiego ryzyka (np. utraty reputacji, poniesienia odpowiedzialności karnej lub cywilnej). W artykule określamy zasadę równoważenia korzyści i ryzyka związanych z badaniem dla placówek służby zdrowia, i proponujemy trzy modele procedur pozwalających znaleźć odpowiedni poziom ryzyka.
Simlat M., Szewczyk A., Ptak A.
Melatonina (MEL) została zidentyfikowana w wielu gatunkach roślin, gdzie może działać między innymi jako regulator wzrostu i biostymulator w stresujących sytuacjach. Traktowanie nasion przed siewem egzogenną MEL wpływa również na dalszy wzrost roślin. Niniejsze badania dotyczyły oceny wpływu MEL na kiełkowanie nasion i wzrost sadzonek stewii w warunkach stresu solnego (NaCl), a także na biosyntezę glikozydów stewiolowych (SG). Wykazano pozytywny wpływ moczenia nasion stewii w 5 μM i 20 μM MEL na kiełkowanie na podłożu kontrolnym i zawierającym 50 mM NaCl.Te stężenia MEL, łagodząc stres solny, sprzyjały także biosyntezie stewiozydu i RebA. Analiza qPCR wykazała natomiast, że ekspresja genów biosyntezy SG była silnie aktywowana w młodszych liściach w przeciwieństwie od starszych i zależała od stężenia MEL. Wykazano również, po raz pierwszy, ekspresję genów biosyntezy SG w nasionach stewii.
Kraków, na dzień: 13.11.2024 r.
takson | stężenie | prognoza |
---|
Komunikat opracowany przez Krakowską Stację Monitoringu Aerobiologicznego przy Zakładzie Alergologii Klinicznej i Środowiskowej UJCM.
stężenie | |
---|---|
niskie | średnie |
wysokie | bardzo wysokie |
Kraków, na dzień: 13.11.2024 r.
takson | stężenie | prognoza |
---|
Komunikat opracowany przez Krakowską Stację Monitoringu Aerobiologicznego przy Zakładzie Alergologii Klinicznej i Środowiskowej UJCM.
stężenie | |
---|---|
niskie | średnie |
wysokie | bardzo wysokie |