Kraków, na dzień: 13.11.2024 r.
takson | stężenie | prognoza |
---|
Komunikat opracowany przez Krakowską Stację Monitoringu Aerobiologicznego przy Zakładzie Alergologii Klinicznej i Środowiskowej UJCM.
stężenie | |
---|---|
niskie | średnie |
wysokie | bardzo wysokie |
Kraków, na dzień: 13.11.2024 r.
takson | stężenie | prognoza |
---|
Komunikat opracowany przez Krakowską Stację Monitoringu Aerobiologicznego przy Zakładzie Alergologii Klinicznej i Środowiskowej UJCM.
stężenie | |
---|---|
niskie | średnie |
wysokie | bardzo wysokie |
Lasota M., Bentke-Imiolek A., Skrzypek K., Bobrowska J., Jagusiak A., Bryniarska-Kubiak N., Zagajewski J., Kot M., Szydlak R., Lekka M., Laidler P., Majka M.
Mięsak prążkowanokomórkowy (rhabdomyosarcoma – RMS) jest najczęstszym złośliwym nowotworem tkanek miękkich u dzieci. Mimo udoskonalenia skojarzonych metod leczenia wyniki w zaawansowanym stadium tego nowotworu nie są zadowalające.
Celem pracy było zbadanie wpływu tyrfostinu AG1296, inhibitora kinazy tyrozynowej receptora płytko-pochodnego czynnika wzrostu (PDGFR) na wybrane własności komórek RMS. Wykazano, że badany inhibitor całkowicie hamował proliferację oraz indukował głównie apoptozę komórek nowotworowych. Ponadto znacząco hamował ich migrację. Tyrfostin AG1296 nieznacznie hamował ekspresję wybranych białek sygnałowych. Co ważne, wywierał także silny wpływ na własności nanomechaniczne komórek oraz organizację cytoszkieletu. Lepsze poznanie patomechanizmów receptorowych kinaz tyrozynowych może przyczynić się do opracowania nowych, bardziej skutecznych sposobów leczenia RMS.
Urban W., Nizioł A., Pytlewski A., Zaborowska Ł., Dadański E., Rutkowski K., Klasa K., Kacalska-Janssen O., Jach R., Mielimąka M.
Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest jedną z najczęściej występujących endokrynopatii dotyczących około 5-10 % kobiet w wieku rozrodczym. Dotychczasowe badania wskazują na częstsze występowanie zaburzeń psychicznych w grupie pacjentek z zaburzeniami z kręgu endokrynologii ginekologicznej. Celem naszej pracy była ocena cech osobowości oraz temperamentu w grupie pacjentek z zespołem policystycznych jajników i porównanie ich z grupą kontrolną, którą stanowiły kobiety bez rozpoznanych zaburzeń endokrynologicznych i ginekologicznych. W badaniu wykazaliśmy, że pacjentki z PCOS prezentują wyższy poziom Neurotyczności oraz niższe wyniki w skalach Otwartości na doświadczenie i Sumienności. Pacjentki z PCOS charakteryzował również wyższy poziom lęku rozumianego zarówno jako przejściowy stan, jak również jako względnie stała cecha osobowości. Dodatkowo grupa pacjentek wykazywała wyższy poziom strachu oraz niższy poziom aktywności rozumianych jako cechy temperamentu (zespół dziedziczonych zdeterminowanych genetycznie cech osobowości). Wyniki uzyskane w naszym badaniu wspierają koncepcję wieloaspektowego podejścia do zaburzeń z kręgu endokrynologii ginekologicznej. Badanie to jest wstępem do szerszego projektu skupiającego się na pacjentkach z rozpoznaniem zespołu policystycznych jajników oraz niepłodności.
Dziubina A., Szkatuła D., Gdula-Argasińska J., Sapa J.
Publikacja przedstawia szczegółowo syntezę oraz badanie aktywności przeciwbólowej czterech pochodnych ftalimidu. Obecnie, ta grupa związków cieszy się dużym zainteresowaniem środowiska badawczego. Analogi ftalimidu pozbawione są pierścienia glutarimidowego, który przyczyniał się do działań niepożądanych, wykazują szeroki zakres aktywności farmakologicznej. Na szczególną uwagę zasługują aktywność przeciwnowotworowa, analgetyczna, przeciwzapalna i antyoksydacyjna.
Wyniki naszych badań wykazały, że związki zmniejszają ból pochodzenia obwodowego, a w mniejszym stopniu ból pochodzenia ośrodkowego. Hamują aktywność COX-2, co z kolei sugeruje aktywność przeciwzapalną. Wyselekcjonowane do badań związki posiadają również korzystne parametry fizykochemiczne. Powyższe właściwości wskazują na obiecującą grupę związków jako potencjalnych środków przeciwbólowych. Prezentowane wyniki są zapowiedzią kolejnych, interesujących badań nad tą grupą związków.
Buzun K., Gornowicz A., Lesyk R., Kryshchyshyn-Dylevych A., Gzella A., Czarnomysy R., Latacz G., Olejarz-Maciej A., Handzlik J., Bielawski K., Bielawska A.
W swoim najnowszym artykule naukowym zbadaliśmy przeciwnowotworowy mechanizm działania nowego związku. Cząsteczka „Les-3331” powstała przez połączenie i modyfikację dwóch znanych związków – Ciminalum i 4-tiazolidynonu. Głównym celem badań była odpowiedź na pytanie, w jaki sposób „Les-3331” prowadzi do śmierci komórek nowotworowych. Zbadaliśmy wpływ związku na komórki raka piersi oraz komórki prawidłowe. Ponadto określiliśmy mechanizm jego działania w komórce, przepuszczalność przez błonę komórkową, sposób w jaki jest metabolizowany oraz ryzyko wystąpienia potencjalnych reakcji z innymi lekami.
Krzysiek-Maczka G., Targosz A., Wrobel T., Paw M., Szczyrk U., Opila J., Strzalka M., Wierdak M., Major P., Brzozowski T., Czyz J., Ptak-Belowska A.
W celu zbadania korelacji między bezobjawowym przebiegiem zakażenia Hp, a póżniejszymi przypadkami wystąpienia i progresji raka żołądka, poddaliśmy prawidłowe oraz nowotworowe komórki nabłonka żołądka długotrwałemu wpływowi sekretomu fibroblastów zaktywowanych przez Hp. Wykazaliśmy, że długotrwały wpływ sekretomu fibroblastów zakażonych Hp indukuje EMT typu 3 i trwałe przeprogramowanie prawidłowych komórek nabłonka w kierunku propluripotentnego, kancerogennego i wysoce inwazyjnego fenotypu. Wzmacnia również pro-pluripotentny i inwazyjny fenotyp już istniejących komórek nowotworowych in vitro.
Jakubiec-Wisniewska K., Huras H., Kolak M.
Ograniczenie wzrastania płodu (Fetal Growth Restriction – FGR) zwiększa ryzyko wewnątrzmacicznej śmierci płodu, śmierci noworodka, powikłań w dzieciństwie oraz chorób pojawiających się w wieku dorosłym. Witamina D może wpływać na przepływy naczyniowe in utero. Celem badania było sprawdzenie, czy tempo wzrastania płodu u ciężarnych z ciążą powikłaną FGR różni się w zależności od tego, czy pacjentka była suplementowana witaminą D w zalecanej dawce 2000 j.m. vs w ogóle nie suplementowana lub suplementowana witaminą D w niskiej dawce. Metody: Pacjentki podzielono na dwie grupy: nieoptymalna dawka witaminy D (poniżej 500 IU) i optymalna dawka (2000 IU). Obserwację prowadzono przez 14 dni. Wyniki: Masa płodu była wyższa na początku, po 1 i 2 tygodniach obserwacji w grupie optymalnej suplementacji witaminą D w porównaniu do suboptymalnej grupy. Analiza skorygowana była do wieku matki, tygodnia ciąży i liczba ciąż. Wnioski: Większy przyrost masy płodu można zaobserwować u kobiet z FGR, które przyjmują witaminę D w zalecanej dawce 2000 j.m. w porównaniu do kobiety z FGR i dawką witaminy D mniejszą niż 500 IU.
Mańko G., Jekiełek M., Ambroży T., Rydzik Ł., Jaszczur-Nowicki J.
W badaniach materiał stanowiły dwie grupy pacjentów po 20 osób każda. Pacjenci w obydwu grupach, byli randomizowani. Pierwszą grupę stanowili pacjenci ze zdiagnozowana dyskopatią szyjną, natomiast drugą grupą stanowili pacjenci ze zdiagnozowaną mielopatią szyjną .Pacjenci badani byli podczas turnusów rehabilitacyjnych w Ośrodku Rehabilitacji Narządu Ruchu,,Krzeszowice” Spzoz. W ramach terapii stosowano terapię manualna i sensomotoryczne ćwiczenia na platformie stabilometrycznej. Do oceny zastosowano skale; NDI i Vas. Badania wykazały skuteczność stosowanych metod terapii w obydwu grupach w określonym tez algorytmie postepowania. Istotne okazały się różnice nasilone w grupie z miopatią szyjną takie jak trudności z pamięcią,uwagą, koncentracją, a także relaksacją. Wyniki są istotne z punktu widzenia diagnostyki i terapii pacjentów z problemem szyjnym.
Jasiewicz B., Klimiec E., Guzdek P., Kołaszczyński G., Piekarski J., Zaraska K., Potaczek T.
Ocenę sił działających na stopę można przeprowadzić metodami statycznymi I dynamicznymi. Pytanie badawcze w tej pracy dotyczyło obciążenia stopy podczas chodzenia z różną prędkością: powoli, zwykły chód i szybkie tempo chodu. W badaniu uczestniczyło 20 ochotników, dynamiczny pomiar sił działających na stopę był wykonywany przy użyciu Ortopiezometru, z zastosowaniem specjalnych wkładek z czujnikami. Uzyskane dane analizowane były w programie „Steps”. Podsumowując uzyskane wyniki, energia wydzielona na czujnikach podczas chodu jest zbliżona niezależnie od tempa chodu. Ortopiezometr wykorzystujący czujniki zamontowane we wkładce w bucie i połączone bezprzewodowo z analizatorem danych, jest praktycznym urządzeniem do dynamicznej analizy obciążeń poszczególnych stref stopy.
Szlęk J., Khalid M.H., Pacławski A., Czub N., Mendyk A.
Tabletki rozpadające się w jamie ustnej (ang. orally disintegrating tablets, ODT) to z pozoru zwykłe tabletki, które posiadają unikatową cechę: bardzo krótki czas rozpadu. Jest to niezwykle korzystne dla osób cierpiących na problemy z połykaniem. Na podstawie danych z publikacji naukowych zbudowaliśmy, wyjaśniliśmy działanie i opublikowaliśmy system wspomagania decyzji wytwarzania tabletek ODT przewidujący ich czas rozpadu. Model powstał z wykorzystaniem automatycznego uczenia maszynowego (AutoML) zaliczanego do narzędzi sztucznej inteligencji i jest publicznie i darmowo dostępny pod adresem https://odt-dash.herokuapp.com/.
Sobstyl E., Szopa A., Dziurka M., Ekiert H., Nikolaichuk H., Choma I.M.
Obiektem badań był endemiczny (prowincja Syczuan, Chiny) gatunek rodzaju Schisandra – S. rubriflora. W ramach pracy przeprowadzono detekcję ukierunkowaną na efekt (effect-directed detection – EDD) ekstraktów z owoców i liści S. rubriflora w celu oceny ich właściwości farmakologicznych. EDD obejmowała badania metodą TLC—direct bioautography (bezpośrednią bioautografię) w stosunku do szczepów Bacillus subtilis, testy DPPH, hamowania α-glukozydazy, lipazy, tyrozynazy i acetylocholinesterazy (AChE). Ekstrakty z liści wykazały silniejsze działanie antyoksydacyjne oraz inhibicyjne w stosunku do tyrozynazy i lipazy niż ekstrakty z owoców. Stwierdzono, że ekstrakty z owoców były bardzo aktywne przeciwko szczepom B. subtilis i nieco silniej hamowały α-glukozydazę i AChE niż ekstrakty z liści.
W badanych ekstraktach metodą UHPLC-MS/MS został oznaczony profil fitochemiczny lignanów (21 związków). Dominującymi lignanami była gomisyna N, G i O, schisanhenol oraz schisandryna A.
Szlęzak D., Hutsch T., Ufnal M., Wróbel M.
Częstość występowania nadciśnienia rośnie wraz z wiekiem, ale mechanizmy warunkujące to zjawisko nie są dokładnie poznane. Siarkowodór (H2S) może być zaangażowany w ten proces, ponieważ odgrywa ważną rolę w układzie sercowo-naczyniowym, wpływając na ciśnienie krwi oraz czynność serca i nerek.
Celem pracy była ocena wpływu nadciśnienia i starzenia na metabolizm związków zawierających siarkę w sercach i nerkach szczurów. Tkanki pobrano od szczurów z prawidłowym ciśnieniem tętniczym – Wistar Kyoto (WKY) i z samoistnym nadciśnieniem – Spontaneously Hypertensive Rats (SHR) w różnym wieku. Badanie wykazało, że nadciśnienie i starzenie zmniejszają produkcję H2S w sercu i nerkach szczurów oraz wpływają na metabolizm niskocząsteczkowych związków siarki. Dodatkowo analiza aktywności enzymów biorących udział w produkcji H2S wykazała istotną rolę transferazy 3-merkaptopirogronianowej (MPST) w sercu i gamma-liazy cystationinowej (CTH) w nerkach szczurów.
Gozzetti A., Guarnieri A., Zamagni E., Zakharova E., Coriu D., Bittrich M., Pika T., Tovar N., Schutz N., Ciofini S., Peña C., Rocchi S., Rassner M., Avivi I., Waszczuk-Gajda A., Chhabra S., Usnarska-Zubkiewicz L., González-Calle V., Mateos M.V., Bocchia M., Bigi F., Füllgraf H., Bhasin-Chhabra B., Gentile M., Davila J., Vesole D.H., Cavo M., Thapa B., Crusoe E., Einsele H., Legiec W., Charliński G., Jurczyszyn A.
Celem naszego międzynarodowego i wieloośrodkowego badania była ocena wskaźników prognostycznych oraz wyników leczenia MGRS (gammapatii monoklonalnej o znaczeniu nerkowym). Wnioski z tego badania są tym istotniejsze, że obecnie jest to najobszerniejszy raport dotyczących pacjentów dotkniętych MGRS.
Praktyczne wskazówki kliniczne płynące z naszego badania:
Kraków, na dzień: 13.11.2024 r.
takson | stężenie | prognoza |
---|
Komunikat opracowany przez Krakowską Stację Monitoringu Aerobiologicznego przy Zakładzie Alergologii Klinicznej i Środowiskowej UJCM.
stężenie | |
---|---|
niskie | średnie |
wysokie | bardzo wysokie |
Kraków, na dzień: 13.11.2024 r.
takson | stężenie | prognoza |
---|
Komunikat opracowany przez Krakowską Stację Monitoringu Aerobiologicznego przy Zakładzie Alergologii Klinicznej i Środowiskowej UJCM.
stężenie | |
---|---|
niskie | średnie |
wysokie | bardzo wysokie |